Mette-Marit i Haakon na Orkadach+ Sonia na Biennale


16 czerwca norweska para książęca rozpoczęła wizytę na Orkadach-szkockich wyspach, z okazji 900-lecie śmierci świętego Magnusa, który zginął na wyspie, ponieważ był za pokojowym, a nie bojowym rozwiązywaniem konfliktów.
Z tej okazji na wyspach trwa Festiwal św. Magnusa, w którym w tym roku uczestniczy wielu norweskich muzyków i artystów.Orkady przez wiele lat należały do Norwegii, lecz w XV wieku zostały przejęte przez Szkocję. Do dziś wiele miejscowości ma norweskie nazwy, a flaga łączy w sobie elementy norweskiej i szkockiej.Pierwszym miejscem odwiedzonym przez Mette-Marit i Haakona był cmentarz św. Olafa, na którym pochowano kilku Norwegów (marynarzy i lotników), którzy zginęli w okolicy Orkad podczas wojny.Następnie para książęca wzięła udział w lunchu w hotelu w stolicy Orkad-Kirkwall. Podczas tego obiadu Haakon wygłosił mowę. Powiedział między innymi, że każdy, jak Magnus, ma wybór czy użyje przemocy czy wybierze pokojowe rozwiązanie problemu.
Kolejnym punktem wizyty była katedra św. Magnusa.Pod nią na parę książęcą czekał zespół muzyków z Hadhirgaan, który wykonał dla niej kilka utworów. Następnie para została oprowadzona po katedrze i była obecna na koncercie w niej, który otwierał Festiwal św. Magnusa.
Drugiego dnia Mette-Marit i Haakon odwiedzili Skara Brae-prehistoryczna osada powstała około 5 000 lat temu, która zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999 roku. Osada została odkryta w 1850 roku-wtedy gwałtowna burza i wichura zerwała warstwę ziemi odkrywając zarys kamiennych budynków. Wykopaliska w tym miejscu rozpoczęły się jednak w 1924 roku.Powstanie osady datuje się na 3 180 rok przed naszą erą. Szacuje się, że mieszkało w niej 50-100 osób, osiem domów jest bardzo dobrze zachowanych. Na porzucenie osady wpłynęło prawdopodobnie ochłodzenie klimatu około 2 500 lat przed Chrystusem.
Wizytę na Orkadach zakończył obiad złożony z lokalnych produktów w Orkney Brewery-browarze, w którym piwo jest ważone według starej receptury i tradycyjnej metody.

***

17 czerwca królowa Sonia otworzyła Nordyckie Biennale Sztuki w Moss. Biennale te odbywają się po raz dziewiąty.
Źródła zdjęć: Kongehuset, NTB Scanpix

2 komentarze:

  1. M -M.często wybiera to połączenie czarnego płaszczyka i białej sukienki. Nie jest może szałowe,przykuwające uwagę,ale eleganckie o odpowiednie. U Mette to już dużo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Takie połączenie jest właściwie klasyczne i postawienie na nie popłaca-tak jak w tym przypadku.

      Usuń